AKTYWNE ŻYCIE Z ASTMĄ

Astma to schorzenie, które atakuje płuca i drogi oddechowe (układ oddechowy ). Jest to przewlekła (chroniczna) choroba powodująca zapalenie i zwężenie dróg oddechowych, co sprawia, że oddychanie staje się utrudnione. Trudności w wydychaniu powietrza mogą powodować takie czynniki, jak: zakażenia dróg oddechowych, alergeny, zimne powietrze, kurz, dym, silne zapachy lub ich różne połączenia. Proces ten nie jest stały, lecz zmienia się w czasie. Wielu chorych na astmę doświadcza napadów ( zwanych też atakami astmatycznymi ), gdy nagle oddychanie staje się bardzo trudne. Jednak prawidłowo leczona astma długo może przebiegać bezobjawowo.

W astmie mamy do czynienia z przewlekłym zapaleniem dróg oddechowych. Oznacza to podrażnienie, zaczerwienienie i obrzęk tkanek dróg oddechowych, a także nadwrażliwość na obce cząstki.

Jej najczęstszymi objawami są kaszel i świszczący oddech. U osoby zdrowej nie występuje tego typu nadwrażliwość. Nawet w astmie o lekkim nasileniu niewielki wysiłek fizyczny, jak na przykład wchodzenie po schodach czy szybki marsz, mogą powodować zadyszkę.

Astma czy alergia

Wiele osób myli astmę z alergią. Są to pojęcia pokrewne, ale nie tożsame. Można mieć alergię z objawami astmy lub bez takich objawów. Alergia jest nadmierną reakcją na określone czynniki takie jak pyłki, sierść zwierząt, niektóre leki czy składniki pokarmów. Reakcja ta może przybierać różne postacie: łzawienie i swędzenie oczu, zatkany nos lub katar, rumień skóry lub wywołać objawy astmy – zwężenie dróg oddechowych, świszczący oddech i trudności z oddychaniem. Inaczej mówiąc astma jest jedną z reakcji, jaka może wystąpić w alergii.

Astma oskrzelowa występuje na całym świecie. Prowadzone badania pozwalają stwierdzić, że wzrasta liczba zachorowań w najmłodszych grupach wiekowych. Badania epidemiologiczne przeprowadzone w 2003r wykazały, że w Polsce choruje około 9 % populacji dzieci w zależności od regionu kraju.

Skąd wiem, że moje dziecko choruje na astmę?

1.Ma kaszel i świszczący oddech przy wchodzeniu po schodach.

2.Kaszel i świsty ograniczają zdolność do uprawiania sportów i ćwiczeń fizycznych.

3.Miewa uczucie ucisku w klatce piersiowej, gdy wychodzi na zewnątrz lub gdy przebywa w pobliżu zwierząt lub osoby palącej.

4.Często ma napady kaszlu w nocy, nawet wówczas, gdy nie ma innych objawów przeziębienia(kichanie, zatkany nos itp.)

5.Latwo traci oddech, często miewa zadyszkę.

6.Przeziębienia trwają ponad 10 dni.

Astma jest chorobą, którą można leczyć, a dostępne środki farmaceutyczne są coraz lepsze i skuteczniejsze. Dziecko z astmą wcześnie wykrytą i prawidłowo leczoną może żyć i i rozwijać się normalnie. Astma nie musi zaburzać fizycznego, psychicznego czy intelektualnego rozwoju dziecka.

Astma jest coraz większym problemem społecznym.

Według p. Radzikowskiej z fundacji ,,Żyjmy zdrowo” należy przypuszczać, że w każdej klasie szkolnej znajduje się dziecko chore na astmę. Dzieci chore na astmę bardzo często zwalniane są z zajęć wychowania fizycznego. Nauczyciele i rodzice boją się narazić je na jakikolwiek wysiłek fizyczny. Tymczasem z astmą można żyć aktywnie i osiągać dobre wyniki sportowe. Odpowiednio dozowane ćwiczenia fizyczne mogą pomóc chorym. Dzieci powinny pływać, chodzić po górach, jeździć na rowerze a przede wszystkim uczestniczyć w życiu sportowym szkoły. Nawet ciężko chore dzieci winny być wychowywane w poczuciu odpowiedzialności za prawidłową sprawność i aktywność społeczną. Dlatego tak ważne jest, aby w okresie zaostrzenia choroby nadal ćwiczyły z wykorzystaniem metod dostosowanych do powagi stanu ich zdrowia. Należy wychodzić z założenia, że dla każdego dziecka z astmą znajdzie się pole do uprawiania sportu.

Regularny wysiłek fizyczny jest niezbędnym i koniecznym elementem rehabilitacyjnym chorych dzieci.

Sporty przyjazne astmatykom:

1.Pływanie

2.Żeglarstwo – ogólnie sporty wodne

3.Gry zespołowe

4.Narciarstwo

5.Łyżwiarstwo

6.Tenis stołowy

7.Gimnastyka

8.Sporty walki (karate, judo, zapasy)

RODZICU – PAMIĘTAJ !

1.Astmę można mieć pod kontrolą – poznaj metody leczenia dostosowane do każdego stopnia ciężkości choroby.

2.Nikomu bardziej nie zależy i nikt nie zadba o zdrowie twojego dziecka lepiej od ciebie.

3.Zachęcaj swoje dziecko by ćwiczyło i aktywnie spędzało czas.

4.Naucz swoje dziecko korzystania z inhalatorów na wypadek duszności.

5.Nie jesteś sam. Rozejrzyj się wokół są osoby, które mogą ci pomóc.