SCENARIUSZ  LEKCJI  TECHNIKI 

 

( klasa VI   - jedna z dwóch godzin lekcyjnych dotycząca tej tematyki)

 

Temat:  Instrukcje obsługi urządzeń technicznych gospodarstwa 

            domowego.

            

Cele  ogólne: 

Poznawcze:          Zapoznanie z instrukcjami  obsługi podstawowych urządzeń

                             technicznych wykorzystywanych w gospodarstwie domowym.

Praktyczne:          Wykorzystywanie informacji zawartych w instrukcji obsługi 

                             przy bezpiecznym posługiwaniu się odkurzaczem, suszarką do    

                              włosów, żelazkiem ...  .

Wychowawcze:    Bezpieczne posługiwanie się urządzeniami gospodarstwa

                              domowego.

                              Współdziałanie i pomoc w pracy zespołowej. 

 

Cele  operacyjne:

·        Uczeń potrafi wymienić urządzenia techniczne wykorzystywane               w gospodarstwie domowym

·        Uczeń umie nazwać części wybranego urządzenia, np. odkurzacza

·        Uczeń zna zasady bezpiecznego posługiwania się urządzeniami zasilanymi elektrycznie

·        Uczeń wskazuje w instrukcji obsługi informacje dotyczące bezpiecznej obsługi

Forma pracy:      zespołowa ( 3 – 4 uczniów)

Metody:     Praca z instrukcjami obsługi urządzeń.

Środki  dydaktyczne:

·        Instrukcje obsługi odkurzacza, suszarki do włosów, żelazka i innych.

·        Pytania pomocnicze do pracy z instrukcjami obsługi

·        Plansze „Zapamiętaj” – do uzupełnienia

 

Przebieg zajęć:

Czynności nauczyciela

Czynności ucznia

·         Powitanie i sprawdzenie obecności

·         Zadanie pytania: Jakie urządzenia techniczne zasilane elektrycznie znajdują się w twoim domu?

·         Zadanie pytania: Które z urządzeń mogą stwarzać zagrożenie dla użytkownika i dlaczego?

·         Zadanie pytania: Czy znasz zasady bezpiecznego posługiwania się np. odkurzaczem?

·         Czy osoba, która kupiła nowy typ np. suszarki do włosów będzie wiedziała jak się nią posługiwać?

·         Podanie celu lekcji: tematem dzisiejszej lekcji będzie wyszukiwanie w instrukcjach obsługi urządzeń tych informacji, które dotyczą bezpiecznej obsługi; bezpieczeństwo przy obsłudze urządzeń zasilanych elektrycznie jest bardzo ważne dla użytkownika

·         Podanie tematu lekcji

·         Podział grupy na zespoły, polecenie wybrania spośród siebie osoby, która będzie przedstawiała przygotowane informacje

·         Rozdanie każdemu zespołowi „pytań pomocniczych” i instrukcji obsługi różnych urządzeń

·         Wyjaśnienie „pytań pomocniczych”

·         Obserwacja pracy zespołów, udzielanie dodatkowych wskazówek do wykonania polecenia

·         Polecenie przewodniczącym zespołów prezentowania wyników pracy

·         Zadanie pytania: Czy wszystkie zespoły dobrze wykonały swoje zadanie?

Czy zespoły dokonały trafnego wyboru z instrukcji obsługi informacji dotyczących bezpiecznej obsługi urządzenia?

·         Ocena poprawności wykonania zadania

·         Zawieszenie przygotowanych przez nauczyciela plansz „Zapamiętaj”

·         Uzupełnianie przez uczniów brakujących słów, np.: poważne zagrożenie, instrukcja obsługi i inne.

·         Zadanie pytania: Jakie informacje powinna zawierać d o b r a  instrukcja?

Co nazywamy instrukcją obsługi?

·         Podanie definicji „instrukcji” ze Słownika Wyrazów Obcych PWN.

·         Rozdanie (do wklejenia do zeszytu) definicji „instrukcji”

·         Zakończenie pracy, podanie informacji: o czym będzie następna lekcja.

 

 

 

 

 

 

 

 

·         Odpowiedź na zadane pytania.

 

 

 

 

 

 

·         Odpowiedź na pytanie

 

 

·         Uważne wysłuchanie celu lekcji

 

 

 

 

 

 

·         Zapisanie tematu lekcji do zeszytu

·         Wybranie spośród siebie osoby, która będzie przedstawiała wykonanie polecenia

 

 

 

 

 

·         Przystąpienie zespołów do pracy

 

 

 

·         Prezentowanie wyników pracy

 

 

 

·         Wypowiedzi na temat wykonania zadania przez inne zespoły

 

·         Wysłuchanie oceny nauczyciela

 

 

·         Podanie brakujących w planszach słów

 

 

·         Wypowiedzi na temat d o b r e j  instrukcji

 

·         Próba podania definicji instrukcji

 

 

 

·         Wklejenie do zeszytu definicji instrukcji

 

·         Uporządkowanie stanowisk pracy

Pytania pomocnicze do pracy z instrukcjami obsługi:

 

1.     Jak nazywa się urządzenie, którego instrukcję obsługi otrzymałeś?

 

2.     Jakie informacje ogólne znajdują się w tej instrukcji obsługi?

 

3.     Zaznacz   kolorem  czerwonym te punkty instrukcji, które dotyczą bezpiecznej obsługi urządzenia.

 

4.     Przyporządkuj tym informacjom kolejne cyfry np. 1 – informacja najważniejsza,    . . . . . . .   5 – informacja mniej ważna.

 

5.     Zaznacz  kolorem  niebieskim  te informacje, które dotyczą dbałości o urządzenie.

 

 

 

Plansze:

 

Zapamiętaj !!!

Zły stan techniczny urządzenia i niewłaściwa obsługa – to poważne zagrożenie dla użytkownika.

 

 

Zapamiętaj !!!

Przestrzegając zaleceń podanych w instrukcji obsługi dbasz o prawidłową i bezpieczną pracę urządzenia.

 

 

Zapamiętaj !!!

Zanim zaczniesz używać nowego urządzenia, powinieneś zapoznać się z instrukcją jego obsługi. Unikniesz w ten sposób niemiłych, a może i niebezpiecznych  sytuacji.